Informacja (nie)publiczna: czym, sobie zasłużył dyrektor na nagrodę w takiej wysokości?

Przez 
(2 głosów)
Informacja (nie)publiczna: czym, sobie zasłużył dyrektor na nagrodę w takiej wysokości?

 

Po publikacji naszego tekstu na temat konkursu na stanowisko dyrektora w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Mogilanach (SPZOZ), otrzymaliśmy kilka wiadomości na naszą skrzynkę pocztową. Większość piszących wyrażała zdziwienie wysokością nagród dla obecnej pani dyrektor, oceniając negatywnie funkcjonowanie ośrodka.

Wielu z naszych czytelników korzysta z usług SPZOZ w Mogilanach i ma prawo do własnej oceny jego funkcjonowania. W popularnej wyszukiwarce internetowej, po wpisaniu hasła „SPZOZ Mogilany” wyświetli nam się informacja o naszym ośrodku, w tym także średnia ocena 2,5 na 5, którą wystawili pacjenci. Większość komentarzy, które są tam wystawione jest negatywna. Dla przykładu, konkurencja naszego ośrodka oddalona w linii prostej niecałe 500 m, średnią ocenę wystawioną przez ich klientów ma na poziomie 3,1 na 5.

W kontekście tych negatywnych ocen i niejasności skierowaliśmy wniosek o udzielenie informacji publicznej w nast. zakresie:

„ 1. Proszę o podanie wysokości nagród jakie otrzymywała dyrektor SPZOZ w Mogilanach w poszczególnych latach od początku kadencji.

2. Proszę o przesłanie uzasadnień do nagród jakie otrzymywała Dyrektor SP ZOZ w Mogilanach.

3. Czy w trakcie pełnienia funkcji Dyrektor SP ZOZ w Mogilanach otrzymywała lub pobierała ryczałt na paliwo? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości i w jakim celu?

4. Proszę o podanie miesięcznych kosztów utrzymania samochodu zakupionego przez

SP ZOZ w Mogilanach.

5. Proszę o przesłanie kopii faktur za paliwo zakupione na potrzeby wspomnianego w pkt. 4 samochodu, od początku jego eksploatacji.

6. Proszę o podanie aktualnego stanu licznika samochodu wspomnianego w pkt. 4.”             

Wniosek ten, wysłany 11 września b.r. za pośrednictwem poczty internetowej, na adres który widniej na stronie internetowej SPZOZ, został zignorowany. W związku z tym, zostaliśmy zmuszeni skierować skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Niestety, ale jest to lekceważenie mieszkańców naszej gminy. Ośrodek, jak sama nazwa wskazuje, jest publiczny i utworzony przez Gminę Mogilany z środków mieszkańców. Jak każdy mieszkaniec, mamy prawo pytać, interesować się sprawami publicznymi, kontrolować władzę i będziemy to robić z pełną skutecznością.

Zastanawia nas, co dyrekcja ośrodka ma do ukrycia, że nie reaguje na nasz wniosek? Co więcej, jeżeli chcielibyśmy uzyskać jakąś informację z Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) to też nie ma takiej możliwości, ponieważ strona nie istnieje. Odnośnik do BIP zamieszczony na stronie SPZOZ w Mogilanach prowadzi nas do informacji, że strony nie znaleziono. Wszystkie podmioty wykonujące zadania publiczne mają obowiązek publikować informacja w serwisie BIP. Obowiązek ten wynika wprost z ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Ponownie stawiamy pytanie, co takiego dyrekcja SPZOZ w Mogilanach ma do ukrycia, że nie udziela nam odpowiedzi na informację publiczną?

Jak na ironię, na stronie ośrodka zdrowia w zakładce kontakt umieszczona jest zachęta: „napisz do nas”, pytanie tylko po co?

Czytany 1375 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 30 Paź 2023 21:08