Wójt to wie lepiej niż sąd!

Przez  mogilany.info
(1 głos)
Odbijania piłeczki w sprawie wyroku WSA i NSA oraz decyzji SKO ciąg dalszy. Czy te dokumenty są naprawdę tak tajne? Kiedy skończy się bezkarność wójta? 

Pisaliśmy w lipcu o tym, że wójt nie wykonał wyroku sądów (w tym Wojewódzkiego i Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczącego ujawnienia informacji publicznej (http://mogilany.info/samorzad-gminny/12-sprawy-gminne/886-co-ukrywa-wojt-piotrowski). Przełożono wtedy termin wydania decyzji na sierpień 2020 z uwagi na „konieczność dokonania dogłębnej analizy czy wnioskowane informacje stanowią informację publiczną, a jeżeli tak, to czy mogą być udzielone, czy też zachodzą przesłanki ograniczające dostęp do żądanych informacji publicznych”. 

19 sierpnia 2020 wójt wydał decyzję odmawiającą dostępu do tej informacji publicznej. 

Co można z tego wywnioskować: otóż po pierwsze nasz wójt wie lepiej (choć stanowisko w tej sprawie zajęła też pani adwokat pracująca na zlecenie Urzędu Gminy) niż sędziowie WSA i NSA co stanowi informację publiczną, a po drugie za nic ma wyroki sądowe. Nie jest to pierwszy przypadek lekceważenia wyroków sądowych przez wójta Gminy Mogilany.

Decyzja wójta została zaskarżona do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO), które uchyliło tę decyzję. I znowu w normalnym samorządzie można by się spodziewać że wójt zastosuje się do kolejnej decyzji nakazującej ujawnienie informacji publicznej. Jakie było nasze „zaskoczenie”, gdy przesłano kolejne pismo wyznaczające termin załatwienia sprawy na 23 grudnia 2020. „Zaskakujące” jest też uzasadnienie: „konieczność dokonania dogłębnej analizy czy zachodzą przesłanki ograniczające dostęp do żądanych informacji publicznych”. Będziemy równie „zaskoczeni” kolejną odmową. Chociaż jak można przeczytać na decyzji SKO jest ona ostateczna i przysługuje od niej tylko odwołanie do WSA. Jak długo taki ping pong będzie trwał (i to za nasze gminne pieniądze) zanim któryś z organów nadzorczych straci cierpliwość?. Bo na transparentność naszych władz w tej kwestii trudno już liczyć. 

Z wszystkimi pismami można się zapoznać w poniższej galerii.

Czytany 863 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 05 Lis 2020 14:22