Policjanci na quadach w Mogilanach http://www.policja.pl

Policjanci na quadach w Mogilanach

Przez 
(0 głosów)
Komisariat Policji w Świątnikach Górnych podejmuje walkę quadowymi piratami.

Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Mogilany wystosowało do Komendanta Policji w Świątnikach Górnych apel w sprawie podjęcia działań poprawiających bezpieczeństwo na drogach i w otoczeniu naszych domów na terenie gminy Mogilany. Apel ten był reakcją na uciążliwą plagę quadów poruszających się w sposób brawurowy i często niebezpieczny na drogach w bezpośrednim sąsiedztwie naszych domów. Wszyscy pamiętamy tragiczne w skutkach zdarzenie w Mogilanach – śmierć mieszkańca naszej gminy w wyniku potrącenia przez nastolatka, kierującego quadem bez stosownych uprawnień.

Czytaj: http://mogilany.info/wydarzenia/nasze-interwencje/16-nasze-interwencje/483-apel-do-policji-w-sprawie-szalejacych-quadow

Przedstawiciele SMGM oraz przewodniczący Rady Gminy Mogilany Grzegorz Stokłosa spotkali się z Komendantem Grzegorzem Pazdanem, aby omówić działania podjęte przez Komisariat Policji w Świątnikach Górnych.

Oto informacja o działaniach podjętych przez lokalną Policję:

  • Funkcjonariusze Policji odbywają regularne kontrole dróg na terenie gminy, szczególnie tych, którymi najczęściej poruszają się quadowcy. Patrole te odbywają się oznakowanymi i nieoznakowanymi pojazdami policyjnymi, zwłaszcza w weekendy i dni wolne od pracy. Aby umożliwić policyjnym patrolom kontrolę leśnych duktów i ścieżek, Komenda Powiatowa w Krakowie przekazała do użytku świątnickiego komisariatu quad policyjny. Komendant zapewnił o regularności tych patroli we współpracy z komisariatem w Skawinie i ze służbą leśną.
  • Komendant przypomniał także o obowiązujących przepisach dotyczących poruszania się quadami i obowiązkach kierujących tego typu pojazdami. Pojazdy powinny być zarejestrowane i sprawne technicznie, a kierujący powinien posiadać przy sobie dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania, dowód rejestracyjny oraz dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC.
  • Ważna informacja dla rodziców planujących zakup quada. Jeżeli quad należy do czterokołowców lekkich, wymagane jest od kierującego uzyskanie licencji kategorii AM, którą można otrzymać po kursie i egzaminie państwowym po ukończeniu 14 lat. Na cięższe quady konieczne jest prawo jazdy co najmniej kat. B1. O takie prawo jazdy mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 18 lat. Na rodzicach ciąży obowiązek nadzoru nad właściwym korzystaniem z quadów przez ich pociechy. W przypadku, gdy ich dziecko bez stosownych uprawnień kieruje quadem, albo gdy doprowadzi do zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego, to stosownej karze podlegają rodzice. Nad kupnem quada trzeba się bardzo dokładnie zastanowić. Należy pamiętać, że pojazd sam w sobie nie jest niebezpieczny, jednak użycie go w sposób nieprzemyślany powoduje zagrożenie. Jest to szybki i zwrotny sprzęt, dlatego wystarczy jeden ruch, aby jazda mogła skończyć się tragedią.
  • Pamiętajmy, za bezpieczeństwo na naszych drogach odpowiedzialni jesteśmy wszyscy:  nie tylko użytkownicy pojazdów i funkcjonariusze policji, ale także rodzice sprawujący pieczę nad dziećmi, a także mieszkańcy, którzy nie powinni być obojętni i reagować na wszelkie sytuacje, kiedy łamane są przepisy prawa. Komendant Policji w Świątnikach Górnych liczy na współpracę z mieszkańcami i zwraca się do wszystkich, którzy posiadają informację na temat osób, posiadających niezarejestrowane quady, bądź korzystają z nich bez stosownych uprawnień o zgłoszenie do komisariatu tego faktu.
  • Telefon do komisariatu: 12 256 50 40 albo: 112. Istnieje możliwość anonimowego informowania.

quad swiatniki

Czytany 1985 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 Maj 2017 10:11