Niekompetentne czy celowe działanie Rady Gminy Mogilany? Syedidia, lic. CC-BY-SA-4.0

Niekompetentne czy celowe działanie Rady Gminy Mogilany?

Przez  mogilany.info
(1 głos)
Sposób rozpatrywania skargi na działanie wójta wniesionej przez mieszkańca do Rady Gminy Mogilany został negatywnie i ostro skrytykowany w piśmie Wydziału Prawnego i Nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

Organ nadzoru w treści pisma podkreślił, że przewodniczący Rady Gminy powinien znać zakres swoich obowiązków i kompetencji, jeśli sprawuje taką funkcję. Skarga mieszkańca na działanie Rady została uznana za zasadną.

W lipcu 2020 r. mieszkaniec wniósł do RG Mogilany skargę na bezczynność wójta w zakresie niewykonania prawomocnego wyroku Sądu Wojewódzkiego z kwietnia 2018 r (szczegóły sprawy można znaleźć w artykule http://mogilany.info/samorzad-gminny/rada-i-wojt/37-rada-i-wojt/939-wyrok-sadowy-nakazuje-wojtowi-zaplacic-lacznie-ponad-8000-zlotych). Wobec braku reakcji RG Mogilany mieszkaniec zwrócił się w lutym 2020 r. do organu nadzorczego (urząd wojewódzki) ze skargą na bezczynność radnych. Reasumując: trzy lata wójt nie wykonuje wyroku, przez 8 miesięcy RG Mogilany nie reaguje na skargę mieszkańca!

Czy obecna Rada prawidłowo wypełnia swoją funkcję kontrolną wobec gminnego organu wykonawczego, jakim jest wójt? Doświadczenie demokratycznego sprawowania rządów uczy, że sytuację braku konstruktywnej opozycji w organach kontrolujących należy uznać za patologiczną. Obecni radni, wszyscy pochodzący z komitetu wyborczego wójta, nawet w tak oczywistej sprawie nie są w stanie zająć jednoznacznego stanowiska.

Na wójta skarżyć się można, ale nie do rady, która „jest wójta”. O tym boleśnie przekonują się mieszkańcy Gminy Mogilany. Niestety w ocenie wielu mieszkańców minęły już czasy rady kompetentnej, przestrzegającej prawa i rzeczywiście nadzorującej wójta i Urząd Gminy.

Czytany 1043 razy Ostatnio zmieniany piątek, 23 Kwi 2021 16:15